Etkinlikler

Video Mapping ve Işık Gösterisi

Doğal dokuya uygun hazırlanan içerik, film ve animasyonların, dokuya tam olarak oturtulması işlemidir. Hazırlanan içerik öncelikle mapping yazılımının yüklü olduğu bilgisayarlara gelir, işlemden geçen bu görüntüler projeksiyon cihazları yardımıyla dokuya yansıtılır.Hazırlanan yaratıcı içerikler mapping teknolojisinin zengin renkleri ve benzersiz 3 Boyut deneyimini ile bir araya getirilir, izleyicilere etkileyici bir gösteri sunulur.
Bilim Merkezi binasına yapılacak mapping ve ışık gösterileri 23-24-25-26 Haziran tarihlerinde 21.00-21.30-22.00-22.30-23.00 saatlerinde gerçekleştirilecektir.

Anjelika Akbar - Piyano Konseri(Dijital Sanat Performansı)

Ses sensörü teknolojisi ile görüntü alt yapısı ve yazılım birleştirilerek sanatçının icra ettiği müziği veriye dönüştürerek senkron bir şekilde görsel oluşturulacaktır. Real Time Audio Visual Anjelika Akbar ile yapılacak olan bu etkinlik bilim merkezi iç alanında 200 metrekarelik led ekran eşliğinde olacaktır. Tarih: 25 Haziran Saat: 20.00

Drone Gösterisi

Drone Gösterileri. Drone ışık gösterileri, kendilerini çeşitli hava oluşumlarına göre düzenleyen aydınlatılmış, senkronize edilmiş ve koreograflanmış dron grupları tarafından gerçekleştirilir. Grafikleri uçuş komutlarına dönüştüren ve dronlara ileten yazılım tarafından görüntü gökyüzünde yeniden oluşturulur.
200 adet drone ile yapılacak bu gösteri bir görsel şölen oluşturacak. 24-25 Haziran tarihlerinde saat 22.00’da gerçekleşecek bu etkinlikte sizler de yerinizi alın.

Immersive

NASA & CERN ve “Source of Life” temaları ile üç boyutlu immersive salonlarımızı mutlaka ziyaret edin.
Immersive teknoloji; ziyaretçiyi içine alan kapsamlı bir görsel deneyim sunuyor. Immersive salonlar festival boyunca alanda olacak.

Algı ve Gerçeklik Sergisi

Sayılar tahmin ettiğinizden çok daha güçlü ve yönlendirici olabilirler. Doğru ve güvenilir verileri, anlamlı bir şekilde bir araya getirmek ve gerçekliği bu şekilde ifade etmek konuya önemli bir derinlik kazandırır. Gelin birlikte sayıların muhteşem dünyasına göz atalım!

İklim Sergisi

Dünya’da sürekli artan susuzluk yaşam şeklimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Su ayak izi sergisi ile ortalama olarak tükettiğimiz su miktarını hesaplayarak ülkemizin 2030 yılında su sorunu yaşamaması için neler yapabileceğimizi görebilirsiniz. Giyeceklerin de tıpkı fast-food yiyecekler gibi çok hızlı üretilip tüketilmesi, gezegene geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. Yaşadığımız dünyayı korumak için sürdürülebilir bir moda anlayışına siz de katkıda bulunabilirsiniz. İnsan faaliyetleriyle sera gazlarının atmosferdeki oranları artmaktadır. Peki, sera gazları dünyamızı nasıl değiştirmektedir? Küresel ısınmaya karşı çözüme katkıda bulunmak için nasıl yaşamalıyız? İklim panosu sergisindeki tercihleriniz sizin katkınızı ortaya çıkaracak.

Pandemi Sergisi ( Salgın Sergisi)

Salgın Hastalıklar konusunda bireysel ve toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla tasarlanmıştır. Salgın Sergisi; 2020 yılından itibaren kara gölge gibi düşen ve varlığına alışmaya çalıştığımız Pandemi gerçeğinin tıbbi, sosyolojik ve tarihi yönlerinin incelendiği çok katmanlı içeriklerin toplandığı bir sergidir. Hali hazırda 4 farklı temada modülden, tema ile bağlantılı dijital içeriklerden ve 4 adet sergi düzeneğinden oluşmaktadır.

Hareketli Bilim Sergisi

Hareketli Bilim Sergisi, 14 farklı etkileşimli sergi düzenekleriyle, ziyaretçilerinin bilimsel olguları deneyerek tecrübe etmelerini, keşfederek anlamalarını sağlar. Serginin teması; temel bilimler ve yeni teknolojiler ilgili konulardan oluşmaktadır. Bilgiyi klasik yöntemlerle aktarmak yerine görsel, işitsel ve duyulara hitap eden etkileşimli düzeneklerle aktaran sergi; mekanik ve elektronik düzeneklerle bilimsel gerçekleri ziyaretçilerle buluşturur. Serginin tasarım ve üretimi Konya Bilim Merkezi tarafından yapılmıştır.

Mars Sergisi

NASA'nın Mars Keşif Programı kapsamında, Kızıl gezegenin yaşanabilirliğini incelemek, geçmiş mikrobiyal yaşam belirtileri aramak, seçilen kaya ve toprak örneklerini toplamak ve depolamak ve gelecekteki insan misyonlarına hazırlanmak için tasarlanan Perseverance Rover aracının yaklaşık 1/3 oranında ölçeklendirilmiş hali ve Atlas V541 roketinin 1/8 oranında ölçeklendirilmiş hali, Kızıl Gezegen konseptiyle Konya Bilim Festivali’22 ‘de ziyaretçisiyle buluşacaktır.

Arı Bilimi Sergisi

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan birbirinden farklı ve ilginç yapıda 30 farklı arı çeşidinin fotoğraflarının yer aldığı, ayrıca arı bilimiyle alakalı bilgilendirme panellerinin ve arı ürünlerinin sergilendiği bölümdür. Arıların hayatımızdaki yerlerinin önemi ve yaşam alanlarına sağladıkları katkıların da anlatıldığı sergidir.

Anadolu Canlıları Sergisi

Türkiye’deki endemik türlere dikkat çekmek ve ziyaretçileri bilinçlendirmek amacıyla tasarlanan, içerisinde 138 adet türün kristal cam içerisinde sergilendiği bölümdür.